Zakład Opiekuńczo-Leczniczy
Kontakt
ul. Szpitalna 3
88-200 Radziejów
e-mail: piel.zol@szpitalradziejow.pl
Punkt pielęgniarski:
Odcinek I
tel. 54 285 62 31
Odcinek II
tel. 54 285 62 20
Kierownik Oddziału:
tel. 54 285 62 30
Pielęgniarka Oddziałowa:
tel. 54 285 63 52
Kierownictwo oddziału
wz. Małgorzata Murgała
Kierownik Oddziału
O nas
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy jest podmiotem leczniczym udzielającym całodobowych świadczeń z zakresu opieki długoterminowej dla osób przewlekle chorych.
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy jest podmiotem realizującym świadczenia zdrowotne na podstawie ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, ustawy o działalności leczniczej oraz wyłącznie na podstawie umowy zawartej z Kujawsko- Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.
Celem zakładu Opiekuńczo-Leczniczego jest: objęcie całodobową opieką i leczeniem osób, które przebyły ostrą fazę choroby i hospitalizacji, mają ukończony proces diagnozowania i intensywnego leczenia zachowawczego lub operacyjnego, nie wymagają dalszej hospitalizacji, jednak ze względu na stan zdrowia i niepełnosprawność ruchową, oraz brak możliwości samodzielnego funkcjonowania w środowisku domowym wymagają stałego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego, profesjonalnej i całodobowej pielęgnacji i rehabilitacji.
Misją zakładu opiekuńczo-leczniczego jest pomoc przewlekle chorym w odzyskaniu możliwie największego zakresu sprawności i samodzielności, oraz poprawa jakości życia.
Zakład zapewnia usługi zdrowotne obejmujące swym zakresem:
- opiekę i pielęgnację sprawowaną przez wykwalifikowany personel pielęgniarski w dziedzinie pielęgniarstwa w opiece długoterminowej,
- kontynuację leczenia farmakologicznego,
- niezbędne konsultacje lekarzy specjalistów,
- leczenie żywieniowe- dojelitowe, prowadzone drogą doustną prze zgłębnik albo przez przetokę odżywczą , przy użyciu diet przemysłowych,
- usprawnianie ruchowe i działania fizjoterapeutyczne,
- terapię logopedyczną,
- terapię psychologiczną,
- wykonanie niezbędnych badań laboratoryjnych,
- leczenie dietetyczne i wyżywienie odpowiednie do stanu zdrowia pacjenta,
- terapię zajęciową,
- zapobieganie powikłaniom wynikającym z procesu chorobowego i niepełnosprawności,
- przygotowanie rekonwalescenta i jego rodziny (opiekuna) do samoopieki w warunkach domowych,
- przygotowanie do życia w społeczeństwie w obliczu niepełnosprawności,
- opiekę duszpasterską, możliwość regularnego uczestnictwa w Mszy Św. w kaplicy szpitalnej.
Zakład usytuowany jest na IV piętrze budynku „A” szpitala i liczy 70 łóżek rozmieszczonych w salach 2 i 3 łóżkowych, przystosowanych do pobytu pacjentów unieruchomionych i niepełnosprawnych ruchowo.
Tryb kierowania do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego jak i zasady odpłatności za pobyt w placówce określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012r. w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo- leczniczych i pielęgnacyjno- opiekuńczych (Dz. U. z 2012r., poz 731).
W myśl przepisów: Ustawy z dnia 27 sierpnia.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.z 2019, poz.1373 ), oraz Ustawy z dnia 9 maja 2018r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniu niepełnosprawności (Dz.U. z 2018r.poz.932), kombatanci, inwalidzi wojenni i wojskowi, zasłużeni honorowi dawcy krwi i zasłużeni dawcy przeszczepu, działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych, osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń zdrowotnych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami -Ustawą z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ( Dz.U.z 2019, poz.1373), pacjent przebywający w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym ponosi odpłatność za wyżywienie i zakwaterowanie, które stanowią 70% miesięcznego dochodu.
Komplet dokumentów w celu umieszczenia pacjenta w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym:
- Wniosek o wydanie skierowania do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego,
- Wypełniony przez lekarza rodzinnego druk – Skierowanie Do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego ( w przypadku kiedy pacjent ubiegający się o umieszczenie w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym, przebywa w szpitalu, druk winien wypełnić lekarz z oddziału, w którym pacjent jest hospitalizowany),
- Wypełnione druki – Karta Oceny Świadczeniobiorcy Kierowanego do Zakładu Opiekuńczego( skala Barthel) oraz Wywiad Pielęgniarski i Zaświadczenie Lekarskie
Uwaga! Pacjent może być zakwalifikowany do przyjęcia do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego jedynie, jeśli w kwalifikacji pielęgniarskiej wg oceny na podstawie skali Barthel otrzyma 40 lub mniej punktów.
- W przypadku zdiagnozowania u pacjenta zespołu otępiennego lub innych zaburzeń psychicznych- Zaświadczenie lekarza psychiatry celem kwalifikacji pacjenta do pobytu w ZOL Radziejów
- W przypadku pacjentów leczonych żywieniowo: dojelitowo -odżywianych przy pomocy zgłębnika nosowo-żołądkowego (sondy) lub przy pomocy przetoki odżywczej (PEG), niezbędne są wypełnione druki: Karta kwalifikacji dorosłych do leczenia żywieniowego oraz Ocena stanu świadomości pacjenta wg skali Glasgow
- Kserokopia kart informacyjnych z pobytów szpitalnych,
- Oryginał i ksero aktualnej decyzji organu emerytalno – rentowego, stwierdzającego wysokość świadczenia ZUS (KRUS) lub decyzji o przyznaniu zasiłku z Ośrodka Opieki Społecznej
- Ksero dowodu osobistego pacjenta.
Wskazane jest aby pacjent posiadał konto bankowe.
Wszystkie formularze dokumentów w celu umieszczenia w ZOL Radziejów można pobrać w siedzibie Zakładu lub do pobrania poniżej.
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy nie udziela świadczeń zdrowotnych dla pacjentów z rozpoznaną chorobą psychiczną lub uzależnieniem oraz z zaawansowaną chorobą nowotworową (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013r w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej-§5 ust.2).
Zgoda pacjenta na pobyt w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym jest bezwzględnym warunkiem przyjęcia do ZOL Radziejów. Pacjent nie może przebywać w Zakładzie wbrew własnej woli.
W przypadku chorych nie mogących wyrazić świadomie zgody na umieszczenie w ZOL (np. chorych nieprzytomnych, pacjentów z zdiagnozowanym zaawansowanym otępieniem) , konieczne jest:
- dołączenie do kompletu dokumentów Postanowienia Sądu o umieszczeniu w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym bez zgody pacjenta, oraz
- złożenie wniosku o ubezwłasnowolnienie (dokument potwierdzający złożenie wniosku w Sądzie należy dołączyć wraz z dokumentami kwalifikującymi do przyjęcia).
W przypadku osób ubezwłasnowolnionych do wniosku należy dołączyć:
- Postanowienie Sądu o ubezwłasnowolnieniu,
- Postanowienie Sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego,
- Zgodę Sądu na umieszczenie w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym.
Druki do pobrania:
- Wniosek o wydanie skierowania do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego
- Skierowanie do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego
- Karta Oceny Świadczeniobiorcy Kierowanego do Zakładu Opiekuńczego/Przebywającego w Zakładzie Opiekuńczym
- Wywiad Pielęgniarski i Zaświadczenie LekarskieWywiad Pielęgniarski i Zaświadczenie Lekarskie
- Zaświadczenie lekarza psychiatry celem kwalifikacji pacjenta do pobytu w ZOL Radziejów
- Karta kwalifikacji dorosłych do leczenia żywieniowegoKarta kwalifikacji dorosłych do leczenia żywieniowego
- Ocena stanu świadomości pacjenta wg skali Glasgow